Nity
Rodzaje nitów i ich zastosowanie
Oczywiście do nitowania trzeba użyć nitów. To szeroka grupa produktów o dość dużym spectrum zastosowania w wielu sektorach. Jeśli jednak nit ma spełnić określone zadanie, a nitowanie okazało się skutecznym sposobem połączenia ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj nitu. Tylko to tak naprawdę da nam pewność, że wykonanie połączenie w procesie nitowania okaże się stabilne i trwałe. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nitowanie jest procesem znanym od dłuższego czasu i co więcej, mimo upływu lat wciąż często stosowanym. Dzieje się tak z kliku powodów. Jednym z najważniejszych jest fakt, że jest to czynność dość prosta. Nitować może w zasadzie każdy, nawet osoba bez większego doświadczenia. Po drugie trudno znaleźć podobny sposób łączenia elementów, który byłby w porównanej cenie z nitowaniem. Jest ono znacznie tańsze niż inne sposoby łączenia, takie jak np. spawanie. Stąd też jeśli tylko się da, to znajdzie ono zastosowanie. Przejdźmy zatem do rodzajów nitów i ich zastosowanie, gdyż jest to ważny temat, mający wpływ na cały proces.
Nit – co warto o nim wiedzieć?
Punktem wyjścia przed wyjaśnieniem zagadnienia rodzajów nitów musi być zdefiniowanie pojęcia nitu. Zrozumienie czym jest nit pozwoli też dużo lepiej zrozumieć cały proces nitowania. Oczywiste jest to, że nie każdy na co dzień ma styczność z tymi elementami złącznymi. Nit, jak już zostało zasygnalizowane zalicza się do elementów złącznych, które umożliwiają scalenie ze sobą dwóch elementów o płaskiej powierzchni. Najzwyklejszy nit przed wykorzystanie, przypomina niewielki „pręcik”, zakończony z jednej strony łebkiem, a z drugiej zakuwką (oba elementy pozostają po nitowaniu). Zapewne niektórzy zastanawiają się, które nity stosuje się najczęściej. Z reguły są to nity zrywalne przypominające wąską, cienką rurkę. Mają tez łebek o grzybkowatym kształcie, przez który przechodzi niewielki wąski pręt zakończony charakterystycznym zgrubieniem, którego średnica jest wyraźnie szersza niż średnica rurki.
Rodzaje nitów. Co warto wiedzieć?
Możemy spotkać się z wieloma rodzajami nitów, a wybór konkretnych z nich zależy od wielu czynników. Bardzo ważny jest m.in. materiał, który ma zostać poddany obróbce. Zacznijmy od jednego z powszechniej stosowanych rodzajów nitów – nitów otwartych. Znajda one dość szerokie zastosowanie. Co prawda można je używać w wielu typach prac, to jednak najczęściej znajdą zastosowanie przy konstrukcjach o dość małym poziomie obciążenia. Wspominając o nitach otwartych warto też zwrócić uwagę na nity zamknięte. Wyróżniają się pod kilkoma względami. To co dla nich najbardziej charakterystyczne to możliwość pozostawienia trzpienia nitu i odporność na wodę, dzięki czemu można wykorzystywać tern typ nitów w wielu różnych, często dość trudnych środkowaniach. Kolejnym często spotykanym i wykorzystywanym rodzajem nitów są nity standardowe. Są to zdecydowanie najbardziej uniwersalne nity i mogą być używane w większości połączeń. Obok wyżej wymienionych rodzajów nitów na rynku dostępne są też nity rowkowane. Są one dość specyficzne i stosuje się je w otworach nieprzelotowych. Jeśli szczególnie zależy nam na stabilności łączonych powierzchni to warto zastosować kolejny typ nitów, a mianowicie nity rozprężne. Charakteryzują się większą niż inne rodzaje nitów siłą zacisku, a dzięki temu, że ich trzpień pęcznieje i powiększa swoją objętość, to nie ulegają nawet minimalnemu rozciągnięciu. W tym miejscu warto też zaznaczyć pewną pozycję na rynku nitów zrywalnych. Nie ma lepszych nitów niż właśnie zrywalne, do tworzenia szybkich, a jednocześnie wytrzymałych i mocnych połączeń. Ciekawym rodzajem nitów są też nity wpuszczane. Z reguły uznaje się je za nieco inny typ nitów otwartych. W praktyce ich zastosowanie wygląda tak, że są obustronnie wsuwane w konkretny otwór w momencie wykonywania prac montażowych. Warto też wspomnieć o tzw. nitach rozwidlonych. Wykorzystuje się je do wielu typów prac, szczególnie jeśli mamy do czynienia z dość miękkimi i niemetalowymi powierzchniami.
Które nity warto wybrać?
Wyżej wspomniany podział nitów, to niejedyna klasyfikacja tychże elementów złącznych. Możemy je podzielić uwzględniając jeszcze przynajmniej dwa kryteria.
Pierwszy, to podział uwzględniający kształt łba. Według tego kryterium możemy wyróżnić nity z łbem kulistym, z łbem stożkowym, soczewkowym i nity z tzw. dużym kołnierzem. Pierwsze z nich to dość popularne nity. Wykorzystuje się je w większości typów prac. Przy ich użyciu można połączyć w zasadzie każdy rodzaj powierzchni. Charakteryzują się dość niskim profilem. Nity o stożkowym łebku można wykorzystywać w sytuacji, kiedy chcemy połączyć niejednolite powierzchnie. Nity z dużym kołnierzem są wykorzystywane w wielu przypadkach. Zazwyczaj używa się je do scalania cienkich powierzchni i podłoża o wysokim stopniu twardości. W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć o możliwości pełnego zamaskowania otworu. Ma to niebagatelny wpływ na naszą konstrukcję. Zapewnia jej jeszcze większą szczelność. Wracając jeszcze na chwilę do klasyfikacji nitów pod względem kształtu łba, można wspomnieć o innych specyficznych nitach o nieco mniejszym zastosowaniu. Są to m.in. nity z łbem półokrągłym, łbem soczewkowym, łbem walcowatym czy łbem grzybkowym.
Przejdźmy teraz do drugiego kryterium podziału nitów. To materiał, który został użyty do ich wytworzenia. Tutaj mamy do wyboru szeroki wachlarz nitów. Są to m.in. nity stalowe, które zasady uznaje się za najbardziej standardowe i uniwersalne ponieważ można je wykorzystać do większości typów prac. W dalszej kolejności możemy wyróżnić nity miedziane, które wręcz idealnie przewodzą prąd i ciepło. Co więcej, są też nity wykonane z aluminium. W tym miejscu trzeba dodać, że nie jest to jednolita grupa nitów, a ich właściwości zależą przede wszystkim od ilości magnezu w stopie aluminium. Niższe stężenie magnezu oznacza, że ten typ nitów będzie stosunkowo miękki, a tym samym idealny do prac z delikatnymi powierzchniami, które bardzo łatwo uszkodzić. Średnie stężenie magnezu jest przypisane do nitów aluminiowych uniwersalnych. Wysokie stężenie magnezu umożliwia stworzenie nitów aluminiowych twardych. Znajdą one zastawanie w trudnych powierzchniach i miejscach, gdzie rozciągnięcie się jest wielce prawdopodobne. Warto wspomnieć jeszcze o istnieniu nitów miedziano-niklowych. Są one często stosowane w pracach z powierzchniami, które są narażone na działanie korozji i wysokich temperatur. W zasadzie żadne środowisko nie jest im straszne. Na koniec wspomnimy też o istnieniu nitów wykonanych ze stali nierdzewnej, które wielu fachowców uważa za produkty do najtrudniejszych zadań, szczególnie jeśli zachowanie sterylności jest konieczne. Stąd też znajdą zastosowanie w branży spożywczej czy w szpitalach.