Śruby a rdza
Warto wiedzieć
Jak zabezpieczyć śrubę przed rdzą?
Śruby są wykorzystywane w różnego rodzaju konstrukcjach, urządzeniach i maszynach. Rynek oferuje wiele rodzajów śrub o różnym przeznaczeniu. Wybierając odpowiedni typ śruby pod własne preferencje powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Śruby to akcesoria, które mogą być eksploatowane latami, nie mniej jednak warto pamiętać o tym, że oddziałują na nie nie tylko siły nacisku, ale też przede wszystkim środowisko w jakim przebywają i bardzo często warunki atmosferyczne. Wiatr, deszcz, śnieg, skoki temperatur, promieniowanie UV, to wszystko sprawia, że śruba z czasem może ulec osłabieniu. Największym zagrożeniem dla śrub jest korozja i powstała w jej procesie rdza, która może poważnie wpłynąć na jakość, stabilność i moc całego łączenia, a tym samym całej konstrukcji. W tym miejscu warto zastanowić, czy można zabezpieczyć śrubę przed rdzą? W jaki sposób to zrobić? Mimo, że śruby nie są jednolitymi akcesoriami, różnią się od siebie budową, rozmiarem w ty długością i średnicą, trzpieniem, wielkością i kształtem łebka, to bez względu na to, mogą być dotknięte problem rdzy, która pojawi się na ich powierzchni. Wielu osobom wydaje się, że czeka to z biegiem czasu każda śrubę, a wówczas najłatwiej będzie zastąpić ją nowym produktem, o takiej samej specyfice. To oczywiście dobre rozwiązanie, nie mniej jednak trzeba mieć na uwadze, że w wielu przypadkach taka wymiana może być dość mocno skomplikowana i pracochłonna np. przy złożonych konstrukcjach. Dlatego też dużo lepszym rozwiązaniem będzie zapobiegnięcie pojawienia się procesu korozji i powstania rdzy. W zasadzie istnieją dwa sposoby na to. Śruby i inne elementy łączenia można pokryć preparatem o odpowiedniej specyfice lub co jest dużo lepszym sposobem, wybierać śruby wykonane z odpowiednich materiałów dedykowanych danemu środowisku, pokryte specjalnymi powłokami, gwarantującymi pełną ochronę i zabezpieczenie przed rdzą.
Jak już zostało wspomniane w celu zabezpieczenia śruby przed rdzą można używać preparatów np. sprayu. W tym celu najpierw warto pozbyć się ze śruby resztek farby, kurzu, drobinek pyłu i odpowiednio ja odtłuścić. Następnie śruby pokrywa się warstwą preparatu. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie jednak wybór śruby wykonanych z najwyższej jakości materiału, dodatkowo pokrytych specyficzną warstwą ochronną. Dlatego też coraz więcej osób sięga o śruby wykonane ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej. Śruby ze stali nierzewnej są coraz popularniejszym wyborem z kilku powodów, szczególnie z uwagi na kilka właściwości tego typu stali, których próżno szukać w innych materiałach. Warto wiedzieć, ze stal nierdzewna jest stopem kilku stali o bardzo niskiej zawartości węgla np. chromu. W ten sposób stal nierdzewna, a tym samym produkowane z niej śruby staja się dużo bardziej odporne na działania korozji i możliwość pojawienia się rdzy. Stąd też stal nierdzewna jest chętnie wykorzystywana do produkcji innych elementów złącznych, od podkładek, po nakrętki. Produkuje się z także nity czy pręty gwintowane oraz wiele innych produktów, dla których chce się uzyskać dużo większą „żywotność”. Śruby oraz inne elementy wykonane ze stali nierdzewnej mają jeszcze jedną istotną zaletę. Są odporne na działania naprawdę wysokich temperatur, co sprawia, że można je użytkować w różnych środowiskach. Nie są też trudne w czyszczeniu, a co więcej mają estetyczny wygląd i mogą być ozdobą wielu konstrukcji. Warto też dodać, że stal nierdzewna jest materiałem, który można poddać recyklingowi, co jeszcze bardziej podnosi jej walory.
Stal nierdzewna, z której produkuje się śruby odporne na rdzę nie jest pojęciem jednolitym i mamy jej kilka typów w tym m. in najczęściej stosowaną stal austenityczną, oznaczaną literką A. W tym miejscu trzeba dodać, że stal nierdzewna austenityczna również ma kilka typów, stąd tez często można spotkać się z oznaczeniami symbolami od A1 do A5. Śruby oraz inne elementy złączne najczęściej są wykonywane z dwóch typów stali austenityczne j A2 i A4. Śruby ze stali A2 to bardzo dobry wybór nie tylko ze względu na odporność materiału na rdzę (ze względu na zwiększoną ilość chromu w składzie stali), ale też ze względu na dobrą cenę w stosunku do jakości produktu. Śruby ze stali A4 czyli stali kwasoodpornej w swoim składzie mają spora ilość nie tylko chromu ale też niklu. Taki skład chroni śrubę nie tylko przed rdzą, ale też przed działaniem różnych kwasów. Dlatego takie śruby świetnie nadadzą się do użycia w naprawdę trudnym środowisku. W celu zwiększenia ochrony śruby przed rdzą, wielu producentów decyduje się na pokrycie śrub specjalną warstwą ochronną czyli cynkowanie. Dotyczy to także śrub wykonanych ze stali nierdzewnej. Warto zatem sprawdzić, na czym dokładnie polega taki proces? Cynkowanie to nić innego jak pokrycie powierzchni śruby powłoką cynkową. Właściwości cynku podnoszą jeszcze bardziej poziom ochrony śruby przed oddziaływaniem na śrubę powietrza i wody, a tym samym przed korozją i rdzą.
Istnieje kilka metod cynkowania. Jedną z najpopularniejszych jest cynkowanie galwaniczne przy użyciu prądu. Ocynk galwaniczny stosuje do śrub ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej, na które np. w późniejszym okresie będzie nanoszona warstwa farby. Dzięki procesowi galwanizacji warstwa cynku nie posiada widocznych grudek, jej struktura jest jednolita, dzięki czemu łatwiej nanosić farbę. Kolejnym nanoszenia na śrubę warstwy ochronnej z cynku jest cynkowanie ogniowe. W tym procesie śrubę umieszcza się w ciekłym cynku. W tym procesie często można spotkać się z pojęciem „kąpieli cynkowej”. Płynny cynk otaczający śrubę tworzy na niej specjalną powłokę, a jego cząsteczki mogą łączyć się z cząstkami materiału z jakiego jest wykonana. W ten sposób powłoka staje się jej częścią. Cynkowanie ogniowe jest świetnym sposobem na stworzenie warstwy ochronnej szczególnie w niedużych akcesoriach np. elementach złącznych jakimi są śruby. Dzięki temu procesowi śruba, jest nie tylko dużo bardziej odporna na rdzę, ale też na powstanie różnego rodzaju uszkodzeń mechanicznych.
Jeszcze jedną metodą cynkowania stosowaną do nanoszenia warstwy chronionej śruby przed korozją, rdzą i uszkodzeniami mechanicznymi jest ocynk płatkowy. Śruby poddane temu procesowi wykorzystuje się w wielu dziadzinach m.in. przemyśle motoryzacyjnym, branży budowlanej, a nawet w rolnictwie. Śruby pokryte cynkiem płatkowym są też odporniejsze na działanie różnego rodzaju paliw i płynów. Cynk płatkowy jest połączeniem środków wiążący i utwardzających, a także cynku i aluminium. Warto dodać, że powstałą na śrubie powłoka bardzo dobrze przewodzi prąd elektryczny i nie jest toksyczna.
Jak więc widać dobór śruby wykonanej z odpowiedniego, wysokiej klasy materiału, pokrytego powłoką z cynku będzie świetnym rozwiązaniem na zabezpieczenie śruby przed działaniem korozji oraz rdzy. To najprostszy i najskuteczniejszy sposób, dzięki któremu mamy gwarancję jakości, mocy i solidności każdego połączenia śrubowego, nie wymagający od nas stosowania dodatkowych sprayów i inny preparatów antykorozyjnych.